Tukirahaston tuet haettavissa
25.1.2019 9:11 Toimiston tiedotteet / Pääsivusto

Harrastamiseen on mahdollista hakea tukea!

Yhteistyömme Varkauden Aluelämmön kanssa on tehnyt mahdolliseksi rakentaa rahasto, josta voidaan jakaa avustuksia perheille, millä ei muuten olisi jalkapallon pelaamiseen rahaa. Tukirahastoon on saatu avustus myös Palloliiton Itä-Suomen piiriltä ja rahastoon on kerätty rahaa myös tapahtumilla. Avustuksen voi käyttää esimerkiksi seuraosuusmaksuihin, joukkueen kausimaksuihin tai pelimatkoihin.

Urheilun harrastaminen ja laadukkaan toiminnan kustannukset ovat nousseet viime vuosina ja monien perheiden taloudelliset resurssit eivät ole pysyneet kulujen kasvun mukana. Useissa perheissä voi olla työttömyyttä, sairastamista tai esimerkiksi useampia sisaruksia harrastamassa jalkapalloa, joten seura tarjoaa mahdollisuutta pysyä harrastuksessa mukana.

Avustushakemukset käsitellään luottamuksellisesti hallituksen nimeämän työryhmän toimesta. Hakemukset toimitetaan suoraan seuran sihteerille sihteeri@wjk.fi. Voit myös kysellä lisätietoja asiasta sähköpostilla. Avustushakemuksia käsitellään noin kahden kuukauden välein. Myönnetty avustus riippuu pelaajan ikäluokasta ja kausi-/kuukausimaksusta. Avustuksen voi saada useammastakin maksusta. Hakemus voi olla täysin vapaamuotoinen, kerro kuitenkin hakemuksessasi taustoja ja tietoja pelaavasta nuoresta.

Avustustoiminta tulee olemaan pysyvää seuran toiminnassa ja yritykset tai yksityishenkilöt voivat myös avustaa rahaston tiliä voi lahjoituksilla. Hyväntekeväisyyslahjoitukset tehdään tilille FI35 5500 3920 0946 85. WJK järjestää myös erilaisia tapahtumia ja tempauksia rahaston kerryttämiseksi.

Kiitokset useamman vuoden yhteistyöstä kuuluu kumppanillemme Varkauden Aluelämmölle.

Lisätietoja
Kirsi Nummela
WJK Varkaus ry
sihteeri@wjk.fi


   
Lisää uutisia
WJK Varkaus Ry
«  Elokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Kategoriat